Elektrik Pano Kliması

Elektrik Pano Kliması

Elektrik pano kliması işletmelerde bulunan elektrik panolarının en önemli bileşenlerinden birisi haline gelmiştir. Panonun bulunduğu ortamın sıcaklığının arttınca pano içerisinde bulunan ürünler daha da ısınarak kendisini korumaya alır. Buna bağlı istenmeyen duruşlar meyana gelmektedir. Ayrıca elektrik panosunun bulunduğu ortamda toz, kir, nem ve yağ zamanla pano içerisinde birikir. Beraberinde yine duruşlara neden olmaktadır. Bu durumda hem üretim sekteye uğramakta hem de bakım ve tamir masrafları oluşmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçmek için elektrik pano klimaları kullanılmaktadır.

Elektrik Pano Kliması Ne İşe Yarar?

Elektrik ve otomasyon panolarında kullanacağınız pano klimaları pano içi sıcaklığı istediğiniz aralıkta tutar. İstenmeyen ve planlanmayan duruşların önüne geçmektedir. Ayrıca soğutma işlemi klasik fanlarla yapılmaz. Buna bağlı olarak panonun içerisine toz, yağ, kir ve nem az girer. Panonuzun ömrü uzayacaktır. Bununla birlikte bakım, onarım ve yedek parça maliyetlerinde ciddi bir tasarruf sağlanacaktır.

Elektrik pano klimasının faydaları

  • Elektrik panolarında kullaılan şalter, frekans konvektörü, trafo, güç kaynağı, röle gibi donanımların ömrü uzayacaktır.
  • Pano içerisine nem, toz, yağ ve kir gibi yabancı madde girişi minimuma iner. Buna bağlı olarak gereksiz duruşlar olmaz
  • Pano içi sıcaklık dışarıda bulunan panelden ayarlanabilmektedir.
  • İşletmenizde bulunan panoların iç sıcaklıları herhangi bir yerden kolayca takip edilebilmektedir.
  • Pano içi aşırı ısınmayacağı için pano kaynaklı yangın tehlikesi yok denecek kadar azalacaktır.
  • Sadece Watt Klima ürünlerinde bulunan tahliye sistemi pano içesinde sıvı teması kaynaklı arızaları önler.

Pano Kliması Seçimi

Elektrik / otomasyon panosu seçimi yapılırken birçok kriter göz önüne alınmalıdır. Başlıca kriterler şunlardır:

Elektrik Pano Kliması
  • Otomasyon/Elektrik panosunun bulunduğu ortam: Panonun bulunduğu ortama göre klima seçimi yapılması gerekir. Örneğin işletme içerisinde bulunan pano için indoor (iç mekan) pano kliması seçilmelidir.
  • Panonun pozisyonu: Elektrik veya otomasyon panosunun pozisyonuna göre klima seçilmelidir. Örneğin Tavan tipi pano kliması ya da yan pano kliması seçimi yapılabilmektedir.
  • Panonun hacmi: Küçük pano ile büyük panonun aynı kapasitede bir klima ile soğutulmayacağı aşikârdır. Panoda soğutulacak alana göre uygun watt değerine sahip pano kliması seçilebilmektedir.
  • Klima çalışma voltajı: Panonuzun bulunduğu yerde güç kaynağına göre klima seçilmelidir. Örnek olarak 220 volt olmayan bir panoya 12 v dc pano klima modelimiz uygulanabilirabilmektedir.

Elektrik pano kliması hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.