Pano Kliması Arıza Kodları

Pano Kliması Arıza Kodları

Pano kliması arıza kodları, pano klimalarında meydana gelen arızaları bize bildiren kodlardır. İki karakterden oluşan bu arıza kodları klimamız hakkında bize bilgi verir. Buna bağlı olarakta pano kliması gerektiği gibi ve sürekli çalışır.

Pano Kliması Arıza Kodları
Pano Kliması Arıza Kodları

Pano klimaları mekanik bileşenlerinin yanı sıra elektronik bileşenlerden de oluşmaktadır. Bu elektronik bileşenlerin başında dijital kart gelmektedir. Dijital kart pano klimasına komut veren elektronik cihazdır. Bu cihaz, sensörlerden aldığı bilgiyi yorumlayıp bir komutla geri dönüş sağlamaktadır. Çalışma mantığını kısaca anlatmak gerekirse; pano kliması sıcaklık sensörü, karta sürekli olarak pano içi sıcaklık bilgisini iletmektedir. Böylece pano içi sıcaklık set ettiğimiz değerin üstüne çıktığı zaman, kart tarafından pano klimasına “çalış” komutu gitmektedir. Tüm sensörlerden gelen bilgiler çok kısa süreler içerisinde dijital kartta yorumlanır. Pano klimasında bulunan diğer bileşenlere komut olarak gönderilmektedir.

Pano kliması çalışmadığı durumlarda ilk yapılması gereken dijital ekranda bulunan arıza koduna bakmak olmalıdır. Bu arıza kodunun ne anlama geldiğini aşağıda bulunan listeden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca arıza kodunun kendi kendine mi düzeleceği yoksa müdahale mi etmemiz gerektiği bilgisine yine listeden ulaşabilirsiniz.   

Pano Kliması Alarm Kodları ile pano klimanızın dijital ekranında yer alan simgelerin anlamlarını ve arıza kodunun neden ortaya çıktığını öğrenebilirsiniz.

MesajNedenÇıkışlar
“P1”Oda sensörü hatasıKompresör çıkışı “Cy” ve “Cn” parametrelerine bağlıdır
“P2”Evaporator prob hatasıDefrost çıkışı zamanlanır
“HA”Maksimum sıcaklık alarmıÇıkışlarda değişiklik olmaz
“LA”Minimum sıcaklık alarmıÇıkışlarda değişiklik olmaz
“EA”External alarmÇıkışlarda değişiklik olmaz
“CA”Ciddi harici alarmTüm çıkışlar kapalı
“dA”Door OpenKompresör ve fanlar yeniden başlar

Pano Kliması Alarm Düzeltimi

Alarmlar

“P1” ve “P2” sensör hataları ilgili sensörde hata tespitinden bir kaç saniye sonra aktif olur. Sensörler normal çalışmalarının ardından bir kaç saniye sonra alarm sinyali kesilmektedir. Ancak sensörü değiştirmeden önce bağlantıların kontrol edilmesinde fayda vardır. “HA” ve “LA” sıcaklık alarmları sıcaklık normal değerlere geldikten hemen sonra otomatik olarak kesilirler. “EA” ve “CA” alarmları (iF=bL) dijital giriş bağlantısı kesildikten sonra kesilirler.

Arıza kodlarını bulmamıza ve müdehale etmemize rağmen pano klimamızda sorun hala devam mı ediyor? Bu durumda servis ile iletişime geçmemiz gerekir. Bu aşamada iletişim sayfamızdan bize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir