Pano Kliması Nedir?

Pano Kliması Nedir?

Pano kliması nedir? Pano kliması adından da anlaşılacağı gibi panoların ısınmasını önleyen endüstriyel soğutma cihazlarıdır. Bu cihazlar çeşitleri elektrik ve otomasyon panolarınızın ısınarak devre dışı kalmasını önler. Ayrıca pano klimaları sayesinde panolarınız kir ve toza daha az maruz kalır. Bunun sayesinde panolarınızın ömrü uzar işletme giderleri azalır. Ayrıca fanlı soğutma sistemleri ile karşılaştırıldığında ortamda bulunan hava panoya gönderilmediğinden panolar temiz kalır.

Pano Kliması Çeşitleri nelerdir?

Pano klimalarının birçok çeşidi vardır. Panonun bulunduğu ortama, şebeke voltajına ve akışkan kaynağına göre pano klimaları gruplara ayrılır.

Başlıca pano kliması çeşitleri;

Pano Kliması Nedir?
  • İndoor (iç mekân) Pano kliması
  • Outdoor (dış mekân) pano kliması
  • Chiller beslemeli pano kliması
  • Tavan tipi pano kliması
  • 12 V dc pano kliması
  • Hava perdesi
  • Isı yönlendirme ünitesi

Pano Klimalarının Kullanım Alanları Nelerdir?

Özellikle yaz aylarında ortam sıcaklılarının yükselmesi ile birlikte pano klima ihtiyacı daha da artmıştır. Pano kliması genellikle ortam sıcaklıklarının yüksek olduğu sanayi ve üretim tesislerinde kullanıma uygundur. Bu tesislerde bulunan elektrik panoları ve otomasyon panoları ortam sıcaklığının artması ile devre dışı kalır. Özellikle haddeleme, ısıl işlem, tekstil, otomotiv gibi sektörler pano klimalarının en yaygın kullanıldığı işletmelerdir. Bununla beraber un, yem, çimento, gübre, kereste, gıda ve boya sanayisi gibi tozlu ortamlarda pano kliması tercihi fazladır. Tozlu ortamlarda fan kullanımı sonucu ortamdaki toz panolara girer ve istenmeyen duruşlara neden olur. Pano kliması sayesinde ortamdaki toz panodan uzak tutularak bakım ve işletme giderleri en aza indirir. Ayrıca pano klimaları taze gıda sektöründe, sağlık sektöründe, sıcaklıkla bozulma ihtimali olan ilaç, gıda ve numune gibi ürünlerin depolanması ve sevkinde sıklıkla tercih edilir.

Pano Klima Servisi Nasıl Seçilir?

Pano kliması bakım ve onarımı işin ehli, bu konuda yeterlilik belgesi sahibi kişiler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca pano kliması servis hizmeti alınırken, servis hizmeti veren firmanın hızlı olması, etkin bir çözüm üretmesi çok önemlidir. Servis hizmeti verecek firma alanında uzman ve deneyimli olmalıdır. Bununla beraber firmanın elinde yeterli yedek parça bulunması servis hızı açısından oldukça önemlidir.

Watt Klima Pano Kliması

Watt Klima pano kliması olarak, pano kliması sektörüne yeni bir soluk getiriyoruz. İç mekan pano kliması, dış mekan pano kliması, chiller pano kliması üretimimizle hizmetinizdeyiz. Ayrıca 12v dc pano kliması, tavan tipi pano kliması, ısı yönlendirme ünitesi ve hava perdesi çeşitlerimizi mutlaka inceleyin.